Series 12040E10 battery equalizer
Eaton’s 12040 Series Battery Equalizer provides 24V power and maintains battery balance in a 12V system, which requires 24V power. The 12040 Series Battery Equalizer has an output current of 40 amps, has a switched output with offset output and is IP67 sealed.
Core features
  • Easily implemented into a system providing 24V power from a 12V input allowing use of 12V and 24V components on a vehicle
  • Allows use of 24V electrical components in a 12V electrical system providing greater system flexibility
  • Leverage increased power of a 24V starting and charging system without having to migrate all components to 24V.
  • Clean output power able to power sensitive loads including radios and controllers
  • Proven reliability with over 500,000 fielded units
Options
  • 10A to 55A models available